reklama
kategoria: Kraj
9 maj 2025

Wojewoda śląski i MP złożyli zawiadomienia ws. znieważanie przez Brauna m.in. miejsca pamięci

zdjęcie: Wojewoda śląski i MP złożyli zawiadomienia ws. znieważanie przez Brauna m.in. miejsca pamięci / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda Marek Wójcik i resort przemysłu złożyli w piątek do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna. Polityk m.in. spalił zabraną z MP flagę UE pod krzyżem-pomnikiem poświęconym ofiarom pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym.
REKLAMA

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że zawiadomienie złożone przez wojewodę do Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód dotyczy przestępstwa poprzez znieważenie miejsca pamięci narodowej, wykroczenia poprzez zakłócanie porządku publicznego na terenie muzealnym oraz wykroczenia poprzez używanie substancji łatwopalnych w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Podczas rozmowy z dziennikarzami w Piekarach Śląskich wojewoda Wójcik wyraził przekonanie, że Braun poprzez organizację swojego happeningu znieważył pomnik górników z Wujka. Jak podkreślił, to miejsce pamięci narodowej, które zostało zbezczeszczone. „Częścią pomnika jest również urna, ziemia z grobów górników, którzy polegli w pacyfikacji i to bez wątpienia nie jest miejsce, w którym można organizować happeningi polityczne i urządzać takie spektakle, jakie niestety widzieliśmy podczas tego wydarzenia zorganizowanego przez pana Grzegorza Brauna” – powiedział wojewoda.

Wójcik wyraził nadzieję, że Brauna uda się pociągnąć do odpowiedzialności. Uchylenie immunitetu w sprawie innych zachowań tego polityka określił jako „światełko w tunelu”, które pozwala sądzić, że poniesie on konsekwencje, mimo że wcześniej zasłaniał się immunitetem i mówił, że jest osobą publiczną. Wyraził nadzieję, że prokuratura "stanie na wysokości zadania".

„Myślę, że nie tylko ja, ale bardzo wielu mieszkańców Katowic, wielu Ślązaków poczuło się po prostu bardzo głęboko dotkniętych tym, że miejsce tak ważne dla naszej historii zostało w ten sposób wykorzystane do happeningu politycznego, w oparciu o jakieś idee głoszone przez pana Grzegorza Brauna, które nie mają nic wspólnego z ofiarą górników, którzy zginęli w pacyfikacji kopalni Wujek” – podsumował wojewoda Wójcik.

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło też do katowickiej prokuratury Ministerstwo Przemysłu. Jak poinformowali PAP przedstawiciele tego resortu, miało ono polegać na tym, że Braun i poseł Roman Fritz swoimi wypowiedziami, które towarzyszyły wydarzeniom w siedzibie MP, „mogli dopuścić się publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej i wyznaniowej, co uzasadnia potrzebę rozważenia przez organy ścigania kwestii ewentualnego wypełnienia przez wyżej wymienionych znamion przestępstwa”.

Jak ocenia MP, zachowanie Brauna i Fritza – zabranie flagi UE i jej spalenie przy pomniku-krzyżu uzasadnia rozważenie przez organy ścigania możliwości popełnienia przez obu polityków przestępstwa znieważenia pomnika lub miejsca upamiętnienia. Obaj powinni także odpowiadać za kradzież i zniszczenie flagi, której wartość oszacowano na 380 zł netto.

We wtorek Braun wszedł do siedziby Ministerstwa Przemysłu w Katowicach z posłem Fritzem w ramach – jak to określili – "interwencji poselskiej". Wywieszoną tam flagę UE Grzegorz Braun zdjął, podeptał i zabrał ze sobą. Pojechał pod kopalnię, gdzie wystąpił na konferencji prasowej zatytułowanej: "Ile będzie kosztować likwidacja kopalń". Flagę podpalił pod krzyżem-pomnikiem poświęconym ofiarom pacyfikacji zakładu. Dyrektor pielęgnującego pamięć o zamordowanych górnikach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa w rozmowie z PAP ocenił zachowanie polityka jako "skandaliczne".

Protest w katowickiej kopalni rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku pacyfikacji przez siły milicyjne i wojsko 16 grudnia 1981 r. zginęli: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zenon Zając, Zbigniew Wilk, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński i Joachim Gnida. 23 górników zostało rannych od kul, a wielu odniosło lżejsze obrażenia. Częścią krzyża-pomnika przed jest umieszczony po prawej stronie monumentu cokół, w którym umieszczono urny z ziemią z grobów górników - ofiar pacyfikacji.

W środę Komenda Miejska Policji w Katowicach poinformowała, że skompletowała materiał dowodowy oraz dokumentację i przygotowała wniosek do Komendy Głównej Policji o udzielenie pomocy prawnej ws. uchylenia immunitetu Braunowi.

We wtorek Parlament Europejski uchylił immunitet Grzegorza Brauna odnośnie kilku śledztw, m.in. w sprawie zgaszenia świeć chanukowych w Sejmie RP. Uchylenie immunitetu otworzyło drogę polskim organom do prowadzenia postępowań wobec polityka.(PAP)

kon/ pato/ itm/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Stargard
8.7°C
wschód słońca: 05:05
zachód słońca: 20:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Stargardzie

kiedy
2025-05-14 19:00
miejsce
Stargardzkie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 18:00
miejsce
Dom Kultury Kolejarza, Stargard,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-24 17:00
miejsce
Stargardzkie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-27 19:00
miejsce
Stargardzkie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany